Bloomberg Economics-dən inflyasiya təhlili: Ən yüksək həddə çatıb
Bloomberg Economics iqtisadçılarının fikrincə, qlobal inflyasiya pik həddinə çatıb. Bloomberg Economics qlobal inflyasiyanın ilin sonuna kimi 5,4 faizə düşəcəyini gözləyir.Bloomberg Economics (BE) hesab edir ki, orta qlobal inflyasiya bu ilin ikinci rübündə 6,9 faizdən dördüncü rübdə 5,4 faizə, 2025-ci ilin son rübündə isə 3,2 faizə düşəcək.
Marja xəbər verir ki, iqtisadçılar, inkişaf etmiş iqtisadiyyatlarda 2022-ci ildə isə 7,8 faiz, 2023-cü ilin sonunda 3,1 faiz olan bu nisbətin 2024-cü ilin sonuna doğru 2,3 faizə düşəcəyini proqnozlaşdırırlar.
Çin istisna olmaqla inkişaf etməkdə olan bazarlar üçün mürəkkəb inflyasiya səviyyəsi ikinci rübdə 16,9 faizə çatsa da, BE bu nisbətin ilin son rübündə 11,9 faizə, 2025-ci ilin son rübündə isə 6,9 faizə düşəcəyini gözləyir. Çində inflyasiyanın aşağı səviyyədə qalacağı və son rübdə yalnız 2 faizə yüksələcəyi proqnozlaşdırılır.
BE-nin İnkişaf etməkdə olan bazarlar üzrə Baş iqtisadçısı Ziad Daoudun sözlərinə görə, qlobal inflyasiya yavaşladıqca, pul siyasətləri də yumşaldılacaqdır.
Daoud, “Mülayim istehlak qiymətləri artımı və pisləşən əmək bazarının birləşməsi ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FED) sentyabr ayında faiz dərəcələrini azaltmasına yol açır. Avropada inflyasiyanın böyük bir enişini gözləyirik ki, bu da eyni ayda daha bir faiz endirimini təmin edəcək. Argentina və Türkiyə kimi həddindən artıq qiymət artımının baş verdiyi ölkələrdə belə, ən pisi geridə qalmış kimi görünür",- deyib.