Azərbaycanda sement istehalı 13 faizdən çox artıb
Tikinti materiallarının istehsalı sahəsində 2024-сü ilin yanvar-iyun aylarında istehsalın ümumi dəyəri 642,7 milyon manat olmaqla, əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 35,7 faiz artmışdır.
Qeyd edilib ki, dövr ərzində sementdən, betondan kərpiclər və oxşar məmulatların istehsalı 3,1 dəfə, asfalt istehsalı 44,9 faiz, beton istehsalı 32,2 faiz, tikinti gipsinin istehsalı 24,9 faiz, betondan yığma tikinti konstruksiyalarının istehsalı 16,8 faiz, sement istehsalı isə 13,3 faiz artmışdır.
2024-cü ilin yanvar-iyun aylarında 1 milyon 997 min ton istehsal edilib. Bu da əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 13,3% çoxdur.
Metallurgiya sənayesi və hazır metal məmulatlarının istehsalı sahələrində 2024-сü ilin yanvar-iyun aylarında 656,7 milyon manatlıq məhsul istehsal olunmuş, metallurgiya sənayesi məhsullarının istehsalında 32,0 faiz, hazır metal məmulatlarının istehsalı sahəsində isə 13,9 faiz artım müşahidə olunmuşdur.
2024-сü ilin yanvar-iyun aylarında metallurgiya sənayesi üzrə mis məftilin istehsalı 3,6 dəfə, alüminium məmulatlarının istehsalı 64,9 faiz, armatur istehsalı 31,9 faiz, hazır metal məmulatlarının istehsalı sahəsi üzrə metaldan sair məmulatların istehsalı isə 1,9 faiz artmışdır.