Azərbaycan şirkəti 17,3 milyon manatlıq duz satıb, 2,2 milyon manat xalis mənfəət əldə edib
“Azərsun Holdinq” Şirkətlər Qrupuna daxil olan"Azərbaycan Duz İstehsalat Birliyi" QSC 2023-cü ili 2 milyon 235 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Şirkət 2022-ci ili 2 milyon 71 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
Marja.az xəbər verir ki, "Azərbaycan Duz İstehsalat Birliyi" QSC-nin satışdan gəlirləri 2022-ci ildə 16 milyon 793 min manat ikən, 2023-cü ildə 17 milyon 313 min manata yüksəlib.
31 dekabr 2023-cü il tarixində "Azərbaycan Duz İstehsalat Birliyi" QSC 22 milyon 589 min manat cəmi aktivlərə malik olub. Şirkət 2022-ci ilin sonunda 24 milyon 893 min manat cəmi aktivlərə malik idi.
Xammalı Masazır gölündən təmin olunan "Azərbaycan Duz İstehsalat Birliyi" QSC ölkəni və regionu yodlaşdırılmış duz ilə tam təmin etmək imkanına malikdir. Layihəsi "Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti" ilə birgə həyata keçirilmiş zavod ən müasir texnoloji avadanlıqlar və avtomatik idarəetmə sistemləri ilə təchiz edilib. UNİCEF və Səhiyyə Nazirliyinin tövsiyəsi və dəstəyi ilə fəaliyyətə başlayan Masazır Duz Zavodu yüksək standardlara uyğun duz istehsal edir.
Zavod 24 saat iş rejimi ilə çalışır və illik istehsal gücü 90000 tondur. Ətraf kəndlərdə işsizliyin aradan qaldırılmasında da danılmaz rolu olan müəssisədə 170 nəfər işçi daimi işlə təmin edilib. Zavod 8 hektar ərazini əhatə edib.
İtaliya, Almaniya, Türkiyə kimi ölkələrin ən son texnoloji avadanlıqları ilə təchiz edilmiş Masazır Duz Zavodunda istehsal olunan qida və sənaye duzları müxtəlif ölçülərdə və qablaşdırmalarda “AzərDuz”, “Salute”, “Bizim Duz”, “Alfa” markaları adı altında bazara təqdim edilir.