"Rusiya ilə Çin arasında ödənişlərin 90%-i rubl və yuanla həyata keçirilir" - PUTİN
Rusiya Federasiyasının prezidenti ölkələr arasında ödənişlərin milli valyutalara köçürülməsi ilə bağlı birgə qərarın vaxtında qəbul edilməsi adlandırıbRusiya Federasiyası ilə Çin arasında bütün ödənişlərin təxminən 90%-i rubl və yuanla həyata keçirilir.
Marja xəbər verir ki, bunu Rusiya prezidenti Vladimir Putin Çin sədri Si Cinpinlə geniş tərkibdə danışıqlarda deyib.
“Son beş ildə pandemiyanın nəticələrinə və inkişafımızı əngəlləyən bəzi hadisələrə, üçüncü ölkələrin bəzi hərəkətlərinə baxmayaraq, Rusiya ilə Çin arasında ticarət dövriyyəsi yaxşı templə artıb”, - Putin bildirib.
O qeyd edib ki, müxtəlif sahələr üzrə 80 iri birgə investisiya layihələrindən ibarət portfeli formalaşdırılıb.
Putinin sözlərinə görə, bu qərar ticarət axınının genişlənməsinə əhəmiyyətli təkan və “ikitərəfli ödənişlərin milli valyutalara köçürülməsini təmin etməyə” imkan verib.
“Bu gün bütün ödənişlərin 90%-i rubl və yuanla həyata keçirilir Əmin olun ki, planlaşdırılan bütün tədbirlər həyata keçiriləcək”, - Rusiya prezidenti bildirib.
Putin Çin Xalq Respublikasının sədrinə dəvətə görə təşəkkür edib və qeyd edib ki, bu görüş müxtəlif formatlarda qarşılıqlı maraq doğuran bütün məsələləri müzakirə etmək imkanı verir.
Rusiya prezidenti qeyd edib ki, Rusiya və Çin hökumət başçıları arasında sıx və işgüzar qarşılıqlı əlaqə yaradılıb, eyni əməkdaşlıq baş nazirlərin müavinləri səviyyəsində beş hökumətlərarası komissiya, 80 alt komitə çərçivəsində həyata keçirilib.