“Qazprom” 629 milyard zərər edib
"Qazprom"un şirkətin xalis zərəri, beynəlxalq maliyyə hesabatları standartlarına (BMHS) görə, 2023-cü ildə 629 milyard rubl təşkil edib. “Qazprom”un gəliri bir il əvvəlki 11 trilyon 673 milyard rubldan 8 trilyon 541 milyard rubla qədər azalıb. 2023-cü ildə qaz satışından əldə olunan gəlir 3 trilyon 125 milyard rubla qədər düşüb (illik müqayisədə iki dəfə azalma).Rusiyanın enerji şirkəti “Qazprom” 2023-cü ildə 629 milyard rubl (təxminən 6,8 milyard dollar) zərər edib.
Marja.az xəbər verir ki, “Qazprom”un dərc etdiyi hesabata görə, şirkətin gəlirləri 2022-ci illə müqayisədə ötən il 11,7 trilyon rubldan 8,5 trilyon rubla qədər azalıb.
Şirkətin 2023-cü ildə satış itkisi bir il əvvəlki 1 trilyon 935 milyon rubl mənfəətə qarşı 363,7 milyard rubl, vergilərdən əvvəlki zərər isə 2022-ci ildəki 2,19 trilyon rubl mənfəətə qarşı təxminən 659,1 milyard rubl təşkil edib. Rusiya şirkəti ötən ili 629 milyard rubl zərər ilə başa vurub.
2022-ci ildə 1,2 trilyon rubl xalis mənfəət əldə edən “Qazprom”un xüsusilə Avropaya təbii qaz ixracı sanksiyalara görə gəlirləri əhəmiyyətli dərəcədə azalıb.
Avropada yaşadığı gəlir itkisini Çinə və daxili bazara təbii qaz tədarükünü artıraraq kompensasiya etmək istəyən "Qazprom", mayeləşdirilmiş təbii qaza (LNG) investisiyalarını da artırır.