Azərbaycanın neft və qazdan gəlirləri azaldı - 1,4 MİLYARD DOLLARLIQ GERİLƏMƏ
2024-cü ilin yanvar-mart aylarında (ilk 3 ayda) Azərbaycandan neft-qaz sektoruna daxil olan mallar üzrə 5 milyard 310 milyon 622 min dollarlıq, neft-qaz sektoruna daxil olmayan mallar üzrə 673 milyon 709 min dollarlıq mallar ixrac olunub.
Bu barədə Marja.az Dövlət Gömrük Komitəsinə itinadən xəbər verir.
Azərbaycanın cəmi ixracının dəyərinin 88.74%-i neft-qaz sektoruna daxil olan mallar, 11.26%-ni neft-qaz sektoruna daxil olmayan mallar hesabına formalaşıb.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin eyni dövründə Azərbaycandan 6 milyard 829 milyon 136 min dollarlıq neft-qaz sektoruna daxil olan mallar, 912 milyon 192 min dollarlıq neft-qaz sektoruna daxil olmayan mallar ixrac edilmişdi.
Xam neft ixracının dəyəri 4 milyard 272 milyon 127 min dollardan 3 milyard 490 milyon 148 min dollara, təbii qaz ixracının dəyəri 2 milyard 346 milyon 973 min dollardan 1 milyard 752 milyon 107 min dollara düşüb.
Neft-qaz gəlirləri ötən ilin ilk 3 ayında 6 milyard 619 milyon 100 min dollar ikən, 2024-cü ilin ilk 3 ayında 5 milyard 242 milyon 254 min dollara geriləyib (1 milyard 376 milyon 846 min dollar azalıb).