Gəncədə sərnişin və yük daşınmaları artıb
2023-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında Gəncə şəhərində nəqliyyat, infomasiya və rabitənin vəziyyəti haqqında məlumatlar açıqlanıb.
Marja.az Gəncə Şəhər Statistika İdarəsinə istinadən xəbər verir ki, nəqliyyat sahəsində fəaliyyət göstərən təsərrüfat subyektləri tərəfindən 2023-cü ilin yanvar-sentyabr aylarında Gəncə şəhəri üzrə ilkin məlumatlara əsasən 65,5 milyon nəfər sərnişin daşınmış, avtomobil nəqliyyatı sahəsində 3,4 milyon ton yük daşınmışdır. 2022-ci ilin yanvar-sentyabr aylarına nisbətən sərnişin daşınması 23,4 faiz, yük daşınması isə 14,6 faiz artmışdır.
İnformasiya və rabitə müəssisələri tərəfindən 2023-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında 5,5 milyon manatlıq, yaxud keçən ilin eyni dövrünə nisbətən 3,7 faiz çox xidmət göstərilmiş, xidmətlərin 96,9 faizi əhali tərəfindən istehlak olunmuşdur. Əhaliyə göstərilmiş xidmətlərin dəyəri əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 2,7 faiz artmışdır.
Xidmətlərin ümumi həcmində dövlət sektorunun xüsusi çəkisi 77,0 faiz, qeyri-dövlət sektorunun xüsusi çəkisi 23,0 faiz təşkil etmişdir.