"Dollar/yen əməliyyatları Avro/dolların yerinə keçə bilər"
Tokioda "Mizuho Bank Ltd"nin baş iqtisadçısı Daisuke Karakamaya görə, Avropa Mərkəz Bankın pul siyasətini normallaşdıracağına dair gözləntilər nəzərə alındıqda, Dollardakı zəifliyin ən böyük amili güclü avrodur.
"Marja" xəbər verir ki, Karakama, "Hazırda valyuta bazarında trendi müəyən edən, dollara gələn satışlar və avro alışlarıdır" deyib və dolların qarşısında hansı valyutanın alınacağı məsələsində avronun seçilməsinin, Avropa Mərkəzi Bankının pul siyasətini normallaşdıracağına görə baş verdiyini bildirib.
"Ancaq Avropa Mərkəzi Bankının normallaşma məsələsində nə qədər aqressiv ola biləcəyinə dair şübhələr yaranmağa başlayanda, bazarlar başqa bir pul vahidinə qayıda və bu pul vahidi də Yapon yeni ola bilər. Çünki yen, son beş il ərzində ən çox satılan pul vahidi olarkən, dollar isə ən çox alınan pul vahidi olub", -ifadəsini işlədən Karakama, maaşlardakı durğunluq, inflyasiya və Fed-in balans azaldarkən faiz artırıb artırmayacağı barədə şübhələr kimi müxtəlif bir sıra amillərin dollara təsir etdiyini qeyd edib.