Çinin əmlak nəhəngi iflas elan etdi
China Evergrande ABŞ-ın iflas məhkəməsinə kreditorlardan müdafiə üçün müraciət edib.İki il əvvəl defoltu ölkədə daha geniş daşınmaz əmlak borcu böhranına səbəb olan daşınmaz əmlak nəhəngi "China Evergrande Group", cümə axşamı Nyu Yorkdakı iflas məhkəməsinə kreditorlardan müdafiə üçün müraciət edib.
Marja.az xəbər verir ki, Şirkət ABŞ-ın iflas qanununun 15-ci bəndinə əsasən müdafiə istəyib. Bu maddə,restrukturizasiya prosesindən keçən qeyri-ABŞ şirkətlərini onları məhkəməyə vermək və ya ABŞ-dakı aktivlərini dondurmaq istəyən kreditorlardan qoruyur.
Beynəlxalq borcun restrukturizasiyası müqavilələri bəzən əməliyyatın yekunlaşdırılması zamanı 15-ci bəndin tamamlanmasını tələb edir. Keçən il Pekində yerləşən "Modern Land China Co." 250 milyon dollarlıq istiqrazı qaytara bilməyəcəyini və ofşor borcun restrukturizasiyası ilə bağlı sövdələşməyə davam edəcəyini bildirərək 15-ci fənd ilə iflas elan etmişdi.
"China Evergrande"ın taleyi Çinin 60 trilyon dollarlıq maliyyə sistemi üçün geniş təsirlərə malikdir və ölkənin indiyə qədər həyata keçirilən ən böyük restrukturizasiyalarından biri olacaq. Onun öhdəliklərinin 300 milyard dollardan çox olması prosesin uzun müddət davam edəcəyi deməkdir.