Azərbaycana xam neft ixracından daxil olan valyuta azalıb - 7 AYDAN 3 MİLYARDA YAXIN GERİLƏMƏ
2023-cü ilin ilk 7 ayı ərzində (01.01.2023 – 31.07.2023) Azərbaycandan 20 milyard 776 milyon 950 min dollar dəyərində neft-qaz sektoruna daxil olan mallar ixrac olunub.
Marja.az Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, o cümlədən, 9 milyard 444 milyon 800 min dollarlıq xam neft, 8 milyard 934 milyon 144 min dollarlıq təbii qaz ixrac edilib.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 01.01.2022 – 31.07.2022 dövründə Azərbaycandan 20 milyard 883 milyon 49 min dollarlıq neft-qaz sektoruna daxil olan mallar, o cümlədən 12 milyard 397 milyon 710 min dollarlıq xam neft, 8 milyard 219 milyon 974 min dollarlıq təbii qaz ixrac edilmişdi. Beləliklə, Azərbaycana xam neft ixracından daxil olan valyuta 2 milyard 952 milyon 910 min dollar azalıb, təbii qaz ixracından daxil olan valyuta isə 714 milyon 170 min dollar artıb.