"Yaxın üç ildə 50-yə yaxın bank Rusiya bazarını tərk edə bilər"
Yaxın üç ildə 50-yə yaxın bank Rusiya bazarını tərk edə bilər.
Marja xəbər verir ki, bu barədə ACRA reytinq agentliyinin rəhbəri Mixail Suxov çərşənbə axşamı dərc olunan "İzvestiya" ya müsahibəsində bildirib .
"Yaxın üç ildə 50 bank Rusiya bazarını tərk edə bilər", - Suxov deyib.
Onun sözlərinə görə, Rusiya bazarını tərk etməyin səbəbləri müxtəlidir Ekspert onları şərti olaraq üç qrupa ayırıb.
"Birincisi xaricilərdir. Buradan çıxışın sürəti daha çox inzibati qərarlardan və baş bankların tənzimləyiciləri ilə münasibətlərdən, həmçinin getməyin nə qədər sərfəli olmasından asılıdır", - Suxov əlavə edib.
"İkinci qrup iri şirkətlərə və ya müəssisələrə məxsus kiçik banklardır. Məsələn, ödəniş biznesinə xidmət göstərənlər. İndiki şəraitdə aydın olur ki, əməliyyat biznesi yeganə gəlir mənbəyi ola bilməz, bu daha sərfəli bazarlara - kreditləşməyə çıxmaq lazımdır. Amma aşağı kapitalla hər kəs uğur qazana bilməz”, - deyə agentlik rəhbəri vurğulayıb.
Üçüncü qrup daha böyük holdinqlərə daxilində yerləşən kredit təşkilatlarıdır, çünki onların sahibləri xərclərin azaldılması çərçivəsində bu təşkilatları bağlaya bilərlər.
ACRA banklara reytinq verir.
Mayın 5-də "Raiffeisen Bank International" bank qrupu Rusiya Federasiyasındakı törəmə şirkəti olan "Raiffeisenbank Russia" istisna olmaqla, bütün Rusiya bankları üçün müxbir hesablarını bağladığını elan eedib.