Rusiya may ayında İspaniyaya ikinci ən böyük qaz tədarükçüsü olub
Bu ilin may ayında İspaniyanın aldığı Rusiya qazının həcmi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 193,8% artıb.
Marja xəbər verir ki, bunu İspaniyanın "Enagas" enerji şirkətinin cümə günü axşam dərc etdiyi məlumatları göstərir.
Belə ki, may ayında krallıq Rusiyadan 9663 GVt/saat ekvivalent mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) alıbsa, bir il əvvəl bu, təxminən 3289 GVt/saat idi. Belə ki, bu ilin son yaz ayında Rusiya bu yanacağın İspaniyaya tədarükünə görə Əlcəzairdən sonra ikinci yeri tutub. Ümumilikdə, bu ilin ilk beş ayında krallıq Rusiya Federasiyasından 33 472 GVt/saat LNG alıb ki, bu da bir il əvvəlkindən 135,8% çoxdur.
Keçən il krallığın Rusiyadan aldığı LNG-nin həcmi 2021-ci illə müqayisədə 45% artıb. Nəticədə, 2022-ci ildə Rusiya Federasiyası krallığa bu yanacağın tədarükünə görə ABŞ, Əlcəzair və Nigeriyadan sonra dördüncü yeri tutub.
Daha əvvəl Rusiyanın Madriddəki səfirliyində bildirilib ki, İspaniyanın, "Novatek" ilə İspaniyanın "Naturgy" şirkəti arasında 2018-ci ildən qüvvədə olan əsas uzunmüddətli müqavilədən imtina etməsi sadəcə olaraq iqtisadi cəhətdən sərfəli deyil. qazın qiyməti bazar qiymətlərindən aşağıdır.