Rusiya Mərkəzi Bankı faiz qərarını açıqladı
Rusiya Mərkəzi Bankı uçot dərəcəsini dəyişməyib.Rusiya Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti iyunun 9-da keçirilən iclasında əsas uçot dərəcəsini illik 7,5% səviyyəsində saxlayıb.
Marja xəbər verir ki, bu səviyyə 6 iclasdır dəyişmir. Uçot dərəcəsi 2022-ci ilin sentyabrından bəri 7,5% səviyyəsindədir.
7,5% səviyyəsinin dəyişməz qalacağı əksər iqtisadçılar tərəfindən proqnozlaşdırıldı, eyni zamanda bəziləri tənzimləyicidən 0,25-0,50 faiz bəndi artım gözləyirdilər.
Qiymətlərin artmasının sürətlənməsi halında Rusiya Mərkəzi Bank faizini artıra bilər.
Rusiya Mərkəzi Bankının yaydığı press-relizdə ölkədə ev təsərrüfatlarının inflyasiya gözləntilərinin yüksək səviyyədə olduğu bildirilib: "Əhalinin inflyasiya gözləntiləri və müəssisələrin qiymət gözləntiləri yüksək səviyyədə qalır. Rusiya Bankının aprel proqnozunda iqtisadi aktivlik gözləniləndən daha sürətlə artır. Bu, əsasən daxili tələbin güclü bərpasını əks etdirir".
İqtisadi fəaliyyətlərin gözləntilərin üzərində toparlandığına diqqət çəkən açıqlamada, "Rusiya Mərkəzi Bankı heç bir dəyişiklik etmədən faizini 7,5% səviyyəsində sabit saxlamağa qərar verdi", - deyilir.
Açıqlamada, məşğulluq bazarındakı vəziyyətin, büdcə xərclərinin artmasının və xarici ticarət şərtlərinin pisləşməsinin inflyasiyanın yükssəlməsi risklərini artırdığı qeyd edilib. Mərkəzi Bank ilin sonunda inflyasiya səviyyəsinin 4,5-6,5 faiz civarında olacağını gözləyir.
Rusiya Mərkəzi Bankı 2022-ci ilin fevralında qərb ölkələrinin sanksiyalarına görə faiz dərəcəsini 9,5 faizdən 20 faizə qaldırdıqdan sonra faiz azaltma prosesinə daxil olub və 2022-ci ilin sentyabrında keçirdiyi iclasda faiz dərəcəsini aşağı salaraq 7,5 faiz müəyyən edib.