Dollar 10 ayın aşağı səviyyəsinə düşdü
Dollar ABŞ-dakı siyasi xaos ilə ucuzlaşır
ABŞ-da iki respublikaçı senatorun səhiyyə islahatının dəyişdirilməsinə qarşı müxalif olduqlarını açıqlamalarının ardından, Dollar, 10 ayın aşağı səviyyəsinə enib və ABŞ xəzinə istiqrazlarının faizləri düşüb.
"Marja"nın məlumatına görə, xəbərdən sonra, ABŞ Dolları, Şimali Amerikadakı əməliyyatlardakı satışın təsirilə G-10 valyutaları qarşısında dəyər itirib.
Senatorlar Mike Lee və Jerry Moran səhiyyə sisteminin dəyişdirilməsi ilə bağlı təklif olunan tədbirləri dəstəkləmədiklərini açıqlayıblar.
"Səhiyyə sistemi ilə bağlı dəyişikliklərin Senatdan keçməsi Dollara dəstək verə bilərdi. Lakin bu günkü xəbərlərdən sonra bu ehtimal azalıb. Dolların müqaviməti düşür. ƏIgər ABŞ-da inflyasiya yüksəlməsə, bu il Fed də faizi artırmaya bilər. Bu da Dolların daha da ucuzlaşmasına gətirib çıxardacaqdır", - analitiklər bildirirlər.
Bloomberg Dollar Spot İndeksi 0.39 faiz düşərək 1168.59 bənd olub. Avro/Dollar məzənnəsi dəqiqələr ərzində 1.1473 səviyyəsindən 1.1534 səviyyəsinə qalxıb. Qısası, Dollar Avro qarşısında bir qədər də ucuzlaşıb.